RGR – formacja odwrócenia trendu

X
Poleć artykuł innej osobie

Uzupełnij poniższy formularz

AKTUALNOŚĆ · 26.09.2017 · 13:22
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik
Zaliczana do najbardziej znanych i prawdopodobnie najbardziej wiarygodna formacja z grona wszystkich tych, które odwracają trend. Mowa oczywiście o „głowie z ramionami” i jej lustrzanym odbiciu (czyli odwróconej głowy z ramionami).
RGR – formacja odwrócenia trendu
RGR – formacja odwrócenia trendu

Oprócz formacji RGR na rynku możemy dostrzec wiele jej pochodnych. Głowa z ramionami w trendzie wzrostowym kształtuje się wówczas, gdy  tworzenie się nowych wyższych szczytów i dołków traci impet. Rynek przechodzi w „stan równowagi”, co należy rozumieć jako ścieranie się sił popytu i podaży. Po tej fazie następuje przełamanie dolnej granicy przedziału wahań, która jest nazywana linią szyi. Następnie obserwujemy tworzenie się coraz niższych szczytów oraz dołków, co ma postać nowego, spadkowego trendu. Na rynku regulowanym, gdzie możliwa jest analiza wolumenowa, przełamanie wyżej wymienionej linii zbiega się z podwyższonym wolumenem. Na rynku OTC wolumenu się nie stosuje.

Rys. 1 Schemat tworzenia się formacji RGR

Jak sama nazwa wskazuje formacja składa się z ramion (prawego i lewego) oraz głowy.

Cechy charakterystyczne:

  • tworzy trzy lokalne szczyty;

     (lewę ramię, głowę, prawe  ramię)

  • jedna z bardziej wiarygodnych formacji;
  • sygnałem sprzedaży jest przebicie linii szyi;
  • często cena ponownie wraca do tego poziomu – retest;
  • potencjalny zasięg to odległość od głowy do szyi.

Obecnie na parze EUR/USD obserwujemy przełamanie linii szyi formacji RGR. Dodatkowo cena przebila długoterminową linię trendu wzrostowego. Jesli sygnał zostanie potwierdzony wówczas teoretyczne spadki mogą znieść główną parę walutową w okolice 1.16. 

Wykres: EUR/USD, H4