Kiedy inwestować - rozkład globalnych sesji giełdowych

X
Poleć artykuł innej osobie

Uzupełnij poniższy formularz

AKTUALNOŚĆ · 26.01.2018 · 11:21
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik
Współczesne rynki finansowe pozwalają na dokonywanie handlu, za pomocą każdego urządzenia podłączonego do Internetu, w tym także telefonu, czy tabletu.
Kiedy inwestować - rozkład globalnych sesji giełdowych

Współczesne rynki finansowe pozwalają na dokonywanie handlu, za pomocą każdego urządzenia podłączonego do Internetu, w tym także telefonu, czy tabletu. Dodatkowo fakt, że wiele z tych rynków funkcjonuje przez całą dobę, pozwala traderom handlować o dowolnej porze dnia i nocy. Forex jest przykładem rynku, o którym przyjęło się mówić, że nigdy nie zasypia, ze względu na fakt funkcjonowania przez 24 godziny, 5 dni w tygodniu.

Rynek funkcjonuje od późnej nocy z niedzieli na poniedziałek, czasu polskiego, aż do zamknięcia giełdy w Nowym Jorku, w piątkowy wieczór. Pomimo, iż jest dostępny dla handlujących praktycznie przez cały roboczy tydzień, trader nie powinien wychodzić z założenia, że jego zadaniem jest handlować na rynku przez 24 godziny na dobę.

Sesje giełdowe na świecie

Ze względu na specyfikę współczesnych rynków finansowych, globalne sesje giełdowe można podzielić na trzy główne części:

Sesja azjatycka
Sesja europejska
Sesja amerykańska

Sesje te zostaną przybliżone nieco bliżej, by móc zrozumieć, jaki to ma wpływ na instrumenty handlowane przez tradera.

1. Sesja azjatycka

Sentyment z sesji azjatyckiej, przekłada się zazwyczaj na pozostałe rynki.

W czasie, gdy rozpoczyna się sesja azjatycka, w Polsce jest środek nocy. Sesja azjatycka rozpoczyna się wraz z otwarciem giełdy australijskiej, o godzinie 23:00, by następnie rozpocząć o godzinie 1:00 sesje japońską. Sesja japońska jest kluczowa dla regionu azjatyckiego, dlatego tez uchodzi za jego punkt odniesienia. Sesja w kraju kwitnącej wiśni, kończy się o godzinie 07:00 rano, czasu środkowoeuropejskiego.

W czasie sesji azjatyckiej rzadko dochodzi do jakiś znaczących ruchów, jednakże warto przyglądać się zarówno indeksom –  australijskiemu AOR oraz japońskiemu NIKKEI – jak również walutom, których kraje w czasie sesji azjatyckiej miały sesje giełdowe. Do takich można zaliczyć np.:  jena japońskiego (JPY), dolara australijski (AUD) oraz chińskiego juana (CNY). Warto jednocześnie pamiętać, że sentyment rynkowy z sesji azjatyckiej, często przenosi się na sesję europejską. 

2. Sesja europejska

Otwarcie sesji w Londynie rozpoczyna trading w Europie

Sesja europejska rozpoczyna się, wraz ze startem notowań w Londynie, o godzinie 9:00 czasu polskiego. W tym samym czasie startują notowania w innych krajach europejskich, takich jak Niemcy, czy Polska. Wtedy też, można zaobserwować zwiększoną zmienność na rynku walutowym, co świadczy o transferowaniu środków z poszczególnych giełd. Wraz ze zbliżaniem się do południa, zmienność zazwyczaj słabnie, więc wówczas wyczekiwane  przez inwestorów silniejsze ruchy na walutach, mogą się pojawić dopiero, przy rozpoczęciu sesji amerykańskiej.

3. Sesja amerykańska

Rozpoczęcie sesji przez amerykanów jest uwieńczeniem dnia sesyjnego

O godzinie 15:30 czasu warszawskiego, rusza handel na największych giełdach papierów wartościowych na świecie – NYSE i NASDAQ w Stanach Zjednoczonych. Sytuacja przypomina wówczas do złudzenia tę, która miała miejsce na rozpoczęciu notowań w Europie. Zauważyć można zwiększoną zmienność wśród inwestorów oraz spekulantów. Zarówno tyczy się to sesji giełdowej, jak i obrotu walutami.

Koło godziny 19-ej zmienność, wraz z obrotami zaczyna słabnąć, co pokazuje, że najsilniejsze ruchy tego dnia, prawdopodobnie się już odbyły. Wyjątki mogą stanowić publikacje istotnych danych pod wieczór. Przykładem mogą być publikacje stóp procentowych w USA, które są podawane o 20:00 czasu CET. Z kolei zamknięcie sesji w Stanach Zjednoczonych ma miejsce o godzinie 22-ej.

Kiedy inwestować?

Dostosowanie godzin handlu do wybranego instrumentu jest kluczowe. Wpływa to na osiąganie przez spekulanta sukcesów w dłuższym terminie. Nie można jednak jednoznacznie i definitywnie stwierdzić, w jakich godzinach należałoby poświęcać czas na trading. Jest to indywidualna kwestia, związana z instrumentem, który jest handlowany przez tradera.

W przypadku np. handlowania na parze walutowej, która łączy dwa kraje znajdujące się w strefie czasowej sesji azjatyckiej, spekulant będzie musiał rozważyć dopasowanie swojego dnia do tej sesji. Jest to związane z faktem, że największa płynność oraz zmienność będzie przypadała na czas trwania omawianej sesji. Dodatkowo, najistotniejsze dane makroekonomiczne, będą pojawiać się także w tym okresie. Dlatego tak bardzo istotne jest, żeby wybrać instrument, który będzie współgrał z zegarem biologicznym inwestora. Dzięki temu, handel na danej parze walutowej, odbędzie się bez umniejszania znaczenia snu i wypoczynku, które są niezbędne do osiągania sukcesów na rynku.