Geometria rynkowa - Równość korekt

X
Poleć artykuł innej osobie

Uzupełnij poniższy formularz

AKTUALNOŚĆ · 16.10.2017 · 15:23
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik
Równość korekt to bardzo prosta metoda służąca do szukania miejsca końca korekty trendu, który obecnie analizujemy. Wiemy, że nawet najmocniejszy impuls wzrostowy lub spadkowy posiada w swoim zakresie standardowy ruch korygujący, tzw. korektę.
Geometria rynkowa - Równość korekt

Korekta spadkowa, z reguły, jest odzwierciedleniem strachu i paniki. Korekta wzrostowa stanowi pewnego rodzaju barometr chciwości i mini euforii. Technika „równości korekt” to jedna z cech charakterystycznych dla całej analizy technicznej. Jednym z podstawowych założeń AT jest element powtarzającej się historii. Cecha ta wywodzi się z psychologii mas, którą odzwierciedla wykres cenowy. Nie jest tajemnicą, jak powiemy, że pewne zachowania przebiegu linii cen na wykresach mają tendencję do wielokrotnego pojawiania się w postaci ujętych w schematy wzorców. Z reguły w każdym trendzie występuje zjawisko równości korekt. Ale tak jak w przypadku innych technik, nie powinniśmy tylko i wyłącznie bazować na tej rynkowej zależności, gdyż jej skuteczność nie jest stuprocentowa. Rekomendujemy stosować ją w połączeniu z wcześniej poznanymi elementami AT. 

Wykres 1: EUR/USD, H8, równość korekt, kwiecień – lipiec 2017

Wykres 3: CAD/JPY, H8, równość korekt, czerwiec – lipiec 2017

Wykresy przedstawiają rożne pary walutowe. Na wykresie nr 10 widzimy główną parę  walutową w interwale H8. Wyrysowana na początku maja korekta spadkowa powtórzyła się  w połowie czerwca. Obie korekty swoim zasięgiem były bardzo do siebie podobne. Koniec drugiej korekty  wypadł na wsparciu, które zostało wyrysowane przez poprzednie dołki. Na wykresie 4-godzinowym CAD/JPY  (dolar kanadyjski w relacji do japońskiego jena) wyrysowały się aż trzy korekty o bardzo podobnej wielkości. O ile pierwszy sygnał wynika jedynie z zakończenia mierzonej korekty, o tyle w drugim przypadku korekta zakończyła się na wsparciu (żółte pole). Zlecenia obronne powinny być w każdym miejscu stawiane poniżej dołka korekty w odpowiedniej odległości, która zależy od naszego poziomu awersji do ryzyka.

W ostatnim czasie z "równością korekt" mieliśmy do czynienia na wykresie złota. Rynek dynamicznie odbił się od poziomu 1260 USD/oz. Obecna cena to 1304 USD/oz. 

Wykres 3: złoto, H4